Резерват біля Зміїного врятує дельфінів Чорного моря
Дельфіни Чорного моря вистрибують з води біля Зміїного
За 4,5 роки повномасштабної війни в Чорному морі могло загинути понад 100 тисяч китоподібних. Через бойові дії дельфіни гинуть масово, і вчені наполягають на створенні морського резервату та реабілітаційних центрів. Навіть за оптимальних умов популяція відновиться не раніше ніж за 30–50 років.
Чому гинуть дельфіни
Тільки за 2026 рік загинуло близько 20 тисяч особин. Основні причини — акустичні травми від військових сонарів, які порушують ехолокацію, вибухи та хімічне забруднення. Травень 2026-го став рекордним за кількістю знайдених тіл.
Доктор біологічних наук Іван Русєв, керівник науково-дослідного відділу Національного природного парку «Тузлівські лимани», пояснює: «Ми пропонуємо створити морський резерват, який охоплював би акваторію навколо острова Зміїний. Це дозволить тваринам спокійно розмножуватися та харчуватися з березня до жовтня».
План порятунку
Резерват ізолює частину моря від судноплавства та промислового рибальства. Окремо науковці закликають побудувати центр для реабілітації дельфінів, яких утримують у дельфінаріях, та посилити боротьбу з браконьєрськими сітками. Реалізація планів гальмується бюрократією, проте вчені вважають резерват єдиним способом зберегти унікальних мешканців Чорного моря.